Co to jest intercyza przedmałżeńska?

 

Temat artykułu jest odpowiedzią na liczne pytania od Was, w których prosiliście o przygotowanie tekstu, który będzie wyjaśniał pojęcie intercyzy oraz rozdzielności majątkowej przed ślubem. Wesele to piękne, romantyczne chwile. Warto wykorzystać ten czas celebrując nasze uczucia. W chwilach romantycznych uniesień musimy również pamiętać o tak prozaicznych sprawach, jakimi są finanse. Poradnik o tym jak przygotować się do zaplanowania ślubnego budżetu również znajdziecie na moim blog.

 

Intercyza przed czym chroni?

 

Czy pomysł podpisania intercyzy przed ślubem wynika z braku zaufania? Czy podpisanie intercyzy zawsze oznacza papierowe małżeństwo? Może jest zupełnie inaczej i zawarcie intercyzy oznacza właśnie troskę o ukochanego, ukochaną? Świadczy o potrzebie zabezpieczenia naszych praw? To najczęstsze wątpliwości, jakie budzi temat intercyzy. Zadajecie sobie podobne pytania? To świetnie, ten artykuł jest dla Was. Zapraszam do lektury.

Podpisanie intercyzy w krajach zachodniej Europy nie budzi tyle wątpliwości jak w naszym kraju. W większości krajów UE intercyza jest czymś naturalnym i traktowanym, jako pierwszy wybór. U nas jest odwrotnie zdecydowana większość par decyduje się na wspólnotę majątkową. Trzeba w tym miejscu również podkreślić, że ten trend u nas się zmienia. Podpisanie intercyzy staje się, co raz popularniejsze. Intercyza w naszym kraju robi oszałamiającą karierę. Analiza 15 ostatnich lat mówi o tym, że podpisanych tego typu umów jest 50% więcej. Ciekawe badania zostały przeprowadzone wśród osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Okazuje się, że nawet te osoby, które miały pewne wątpliwości z zawarciem takiej umowy z upływem czasu chwalą sobie takie rozwiązanie.

 

intercyza-plusy-i-minusy

 

                                                                                                                                      fot, pexels.com

Intercyza w trakcie małżeństwa

 

Pamiętacie głośny rozwód w świecie show biznesu Angeliny Jolie i Brada Pitta? Rozstanie nie dostarczyło aż takiego rozgłosu brukowcom, na jaki z pewnością media plotkarskie liczyły właśnie dzięki temu, że para podpisała intercyzę. Pozwoliło to uniknąć negatywnego rozgłosu w mediach. W Polsce trudno o przykład pary, która mogłaby pochwalić się majątkiem porównywalnym go gwiazd Hollywood. Przykładem może być małżeństwo Agnieszki Szulim i Piotra Woźniak Starak. Nowożeńcy przed ślubem zdecydowali się podpisać intercyze, która zabezpiecza interesu obu stron. Z jednej strony majątek pana Piotra szacowany na 3,5 mld złotych a z drugiej strony, umowa daje poczucie bezpieczeństwa pani Agnieszce gwarantując w razie rozwodu dach nad głową oraz środki oraz do życia jak mówią nie oficjalne źródła.

Decydując się na zawarcie intercyzy małżonkowie świadomie zgadzają się na majątkowy podział. Nie oznacza to braku odpowiedzialności za domowe finanse np. w kwestii płacenia rachunków. Zgodnie z polskim prawem obie strony muszą dbać o potrzeby rodziny.

 

Intercyza a kredyt na mieszkanie

 

Bardzo często pierwszą poważną decyzją po ślubie jest zakup mieszkania. W celu zrealizowania marzenia o własnych czterech kątach pary decydują się ma kredyt hipoteczny. Planując taki zakup lepiej jest wstrzymać się z podpisaniem intercyzy. Dlatego, że wedle prawa nasz majątek jest rozdzielony i dlatego nasze zarobki łącznie nie mogą być brane pod uwagę, co oczywiście będzie wpływało negatywnie na zdolność kredytową.

 

intercyza-plusy-i-minusy

fot.pexels.com

 

Intercyza koszt

 

Przygotowanie umowy zdecydowanie najlepiej jest zlecić wprawnemu prawnikowi. Należy pamiętać również o tym, że każdą intercyzę sporządza notariusz. W innym przypadku umowa jest nieważna. Wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Do zawarcie umowy niezbędny będzie dowód osobisty a jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie już po ślubie dodatkowo wymagany będzie akt małżeństwa.  Koszt zawarcie takiej umowy to szacunkowo kwota w granicach 500 – 550 zł. Koszty będą zdecydowanie wyższe w przypadku podpisania takiej umowy już w trakcie trwania małżeństwa. Koszt będzie uzależniony od łącznej wartości majątku:

 

Wartość majątku do 3 tys. zł - 100 zł;

powyżej 3 tys. zł do 10 tys. zł - 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł;

powyżej 10 tys. zł do 30 tys. zł - 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł;

powyżej 30 tys. zł do 60 tys. zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł;

powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł - 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;

powyżej 1 mln zł do 2 mln zł - 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł;

 

Plusy i minusy intercyzy

 

Na koniec podsumowanie. Przyznam, że przygotowując ten materia sam nauczyłem się dużo ciekawych rzeczy. Nie jestem jednak w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie czy warto podpisać intercyzę czy nie. Uważam, że jest to temat indywidualny i duże znacznie będzie miała życiowa sytuacja, w której się znajdujemy. Najważniejsze moim zdaniem jest to, żeby była to zgodna decyzja obu strony.

Plusy intercyzy:

-niezależność majątkowa;

-zabezpieczenie w razie problemów finansowych;

-intercyza może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, w których obie strony prowadzą działalność gospodarczą. W razie niepowodzenia biznesowego np. braku płynności finansowej i wynikających z tego tytułu długów powstałych np. z tytuły zaciągniętych kredytów, rodzina nie pozostanie bez środków do życia;

Wady intercyzy:

-negatywny wpływ na zdolność kredytową;

-rozliczania podatku – brak możliwości wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego;

O czym jeszcze powinniście wiedzieć:

-intercyza może być podpisana zarówno przed jak i po ślubie;

-zapis umowy można zmieniać w trakcie jej trwania;

-decyzję warto przedyskutować z zaufanym prawnikiem.

 

intercyza-plusy-i-minusy

                                                                                                                                      fot, pexels.com

 

 

Rodzaje intercyzy

 

Intercyza sama w sobie nie stanowi jednego schematu i nie jest dokumentem jednolitym. Jest wręcz całkowicie odwrotnie pozwala na osiągnięcie takiego kompromisu, jaki będzie satysfakcjonujący dla zainteresowanych. Wyróżniamy intercyzy dające następujące możliwości:

 

-rozszerzenie wspólności ustawowej np. zaliczenie posiadanego mieszkania przez jednego z małżonków do wspólnego majątku,

-ograniczenie wspólności majątkowej np. zarobki każdej ze stron nie będą stanowiły majątku wspólnego,

-ustanowić rozdzielność majątkową,

-ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

 

 

intercyza-plusy-i-minusy

 

                                                                                                                                      fot, pexels.com

 

04 lutego 2019

Intercyza przed ślubem

Kontakt

 

Łukasz Wąsik

Kadrowanie Marzeń Fotografia Ślubna

tel. +48 883 554 665

kadrowaniemarzen@gmail.com

Na skróty

 

Portfolio

Oferta

Kontakt

F.A.Q