Jak wybrać fotografa na wesele

 

Decyzja o wyborze fotografa ślubnego jest bardzo ważna. Nie może to być osoba przypadkowo wybrana. W trakcie poszukiwań idealnego kandydata trzeba przemyśleć kilka bardzo ważnych kwestii, o których przeczytacie w dalszej części artykułu. Zdjęcia ślubne to pamiątka, która zostaje na całe życie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby. Ślub to wydarzenie, którego nie można odtworzyć czy powtórzyć. Wydawać to się może błahe i oczywiste, ale uwierzcie mi, że nie zawsze tak jest. Pamiętam jak dostałem zapytanie od jednej z par o wolny termin na sesję ślubną. Kluczową kwestią dla pary było profesjonalne podejście fotografa do archiwizacji danych. Fotograf, który uwieczniał ślub tej pary stracił kartę pamięci, na której były zdjęcia z ceremonii zaślubin. Wyobrażacie sobie usłyszeć od fotografa, że stracił materiał z przysięgi małżeńskiej? To są nie potrzebne, negatywne emocje i stres, którego można sobie zaoszczędzić wynajmując profesjonalistę. Temat archiwizacji danych przez fotografa proponowałbym poruszyć jeszcze przed podpisaniem umowy. Obecnie na rynku nie brakuje rozwiązań, pozwalających na szybką i bezpieczną archiwizację danych. Dla szanującego się fotografa utrata, jakiejkolwiek części materiały byłaby kompromitacją. Pamiętajcie, że za to również płacicie.  Bardzo często na forach czy grupach w mediach społecznościowych padają pytania skąd biorą się różnice w wynagrodzeniu fotografa i dlaczego jeden fotograf pobiera opłatę w wysokości 1500 a drugi 3500zł. Między innymi takie kwestie jak archiwizacja danych świadczą o profesjonalnym podejściu do wykonywanych obowiązków. Archiwizacja danych to nie jedyna kluczowa kwestia, którą należy poruszyć podczas rozmów z fotografem. Warto zapytać jak fotograf zabezpiecza się przed awarią aparatu. Aparat to tylko urządzenie, które ma prawo się zepsuć. Co jeżeli uszkodzi się właśnie na Waszym ślubie? Fotograf powinien zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia sprzętu. Po tym, również poznacie profesjonalistę, który zawsze ma drugi aparat, obiektyw, lampę błyskową właśnie na wypadek awarii głównego sprzętu. Zapasowy aparat właściwościami technicznymi nie odbiega od „podstawowego”. Wynagrodzenie fotografa można potraktować, jako pewnego rodzaju inwestycję w nasze wspomnienia.

 

 

fotograf-na-wesele-wroclaw

 

Wybór fotografa na wesele

 

Wybór fotografa ślubnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Nowożeńcy bardzo często szukając odpowiedniej osoby, która uwieczni na zdjęciach ślub oraz zabawę weselną kierują się walorami ekstatycznymi oraz artystycznymi, przeglądając portfolio fotografa.wnie ważna będzie cena. Ślub i wesele to jest zawsze duży wydatek. Osobiście uważam, że warto jest zainwestować w dobrego fotografa ślubnego i nie oszczędzać na zdjęciach, które często są jedyną pamiątką z dnia ślubu.

 

Ile kosztuje fotograf na wesele

 

Rynek jest mocno zróżnicowany. Aktualnie na rynku znajdziemy fotografa, który za reportaż ślubny poprosi o wynagrodzenie na poziomie 1000 – 1500 zł. Bardzo często są to amatorzy, osoby stawiające pierwsze kroki w fotografii ślubnej lub osoby, które nie prowadzą legalnej działalności gospodarczej. Portfolio takich osób również nie będzie rozbudowane. Osobiście nie powierzyłbym sfotografowanie mojego ślubu osobie bez większego doświadczenia. Nie krytykuje takich osób. Wręcz przeciwnie. Każdy przecież kiedyś stawia pierwsze kroki. Dla par, które mają ograniczony budżet wybór osoby z mniejszym doświadczeniem może być dobrą decyzją. Warto jednak poświęcić więcej uwagi, szukając młodych talentów.

Mam nadzieję, że czytelnicy mojego bloga cenią sobie dobrą fotografię. Wybór fotografa potraktowałbym, jako inwestycję. Bardzo często jedyną pamiątką z dnia ślubu są właśnie zdjęcia. Może to zabrzmi banalnie, ale moim zdaniem tak właśnie jest - fotografia ślubna to inwestycja we wspomnienia.

 

 

O co zapytać fotografa ślubnego

 

W intrenecie znajdziecie całe mnóstwo wskazówek, na co zwrócić uwagę oraz czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego. Moje doświadczenie w pracy, fotografa ślubnego również może być pomocne dla par szukających wskazówek oraz podpowiedzi, czym się kierować przy wyborze fotografa. Osobiście skupiłbym się na takich elementach jak:

 1. Styl fotografii – powinniście się zastanowić, na jakich zdjęciach Wam zależy, co Wam się podoba a jakich zdjęć wolelibyście uniknąć.

 2. Czy podobają Wam się zdjęcia czarno białe.

 3. Czy lubicie zdjęcia typowe reporterskie czy może bardziej fashion, modowe.

 4. Czy chcielibyście również sesje narzeczeńską przed ślubem?

 5. Czy marzy Wam się sesja ślubna?

 6. Ile zdjęć oddaje fotograf?

 7. Czy w cenie reportażu są również odbitki czy tylko zdjęcia w formie cyfrowej?

 8. Jak długo będziecie czekać na zdjęcia?

 9. Czy fotograf posiada zezwolenie z kurii na obsługę fotograficzną w obiektach sakralnych?

 10. W jakiej wysokości jest zadatek?

 11. Czy fotograf udostępnia galerie internetową?

 12. Czy dobrze czujecie się w obecności fotografa? Ten argument może wydawać się prozaiczny, ale to naprawdę ważna jak czujemy się w obecności fotografa.

 13. Czy będą robione zdjęcia grupowe?

 14. O której godzinie fotograf kończy pracę?

 15. Czy możecie dostać umowę do wglądu przed spotkaniem?

 

 

Co zawiera oferta fotografa ślubnego?

 

 

Oferty fotografów są bardzo zróżnicowane. Pełny reportaż powinien zaczynać się od przygotowań Państwa Młodych a kończyć po oczepinach. Zdjęcia pokazujące przygotowania, oddające atmosferę panującą w domu. Emocje towarzyszące mamie w trakcie przygotowań córki, wskazówki ojca, bezcenne rady najbliższej rodziny. Błogosławieństwo, w trakcie, których rodzice składają życzenia to chwile pełne uniesień oraz emocji, których nie powinno zabraknąć w albumie ślubnym. Najważniejszy moment dnia, czyli chwile, w których nowożeńcy wypowiadają słowa przysięgi małżeńskiej. Reakcje gości, rodziców to chwile, które również muszą zostać uwiecznione na zdjęciach. Bardzo często zachęcam do zarezerwowania w dniu ślubu około 30 minut na przygotowanie rodzinnej sesji zdjęciowej z najbliższymi. Zdjęcia z takiej mini sesji rodzinne wprawdzie nie będą najbardziej kreatywnymi kadrami z całego dnia ślubu, ale uwierzcie mi po latach takie zdjęcia nabierają szczególnej mocy.

 

 

Cennik fotografa na wesele

 

 

Rozpiętość wynagrodzenia fotografów ślubnych w Polsce jest ogromna. Ceny za pełny reportaż ślubny zaczynają się od tysiąca złotych a kończą na ofertach za sześć czy nawet siedem tysięcy złotych. Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że na profesjonalnego fotografa ślubnego trzeba przeznaczyć 10% środków przeznaczonych na organizację wesela. Czy to jest dużo czy mało? W moim odczuciu to nie jest wygórowana cena za pamiątkę na całe życie. Warto mieć świadomość tego, że zdjęcia ślubne będą oglądały najbliższe Waszemu sercu osoby. W przyszłości album ślubny będą oglądały Wasze dzieci a w jeszcze dalszej przyszłości może nawet wnuki.

 

Podsumowanie

 

Organizacja wesela to zawsze wyzwanie logistyczne. To czas spotkań z różnymi usługodawcami, przeglądanie ofert oraz negocjacji warunków umów. Warto jednak poświęcić odrobinę więcej czasu na wybór idealnego fotografa, który uwieczni jeden z najszczęśliwszych dni w życiu. Mam nadzieję, że mój artykuł oraz porady, o których przeczytaliście okażą się pomocne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 lutego 2019

Ile kosztuje fotograf na wesele

Kontakt

 

Łukasz Wąsik

Kadrowanie Marzeń Fotografia Ślubna

tel. +48 883 554 665

kadrowaniemarzen@gmail.com

Na skróty

 

Portfolio

Oferta

Kontakt

F.A.Q