Organizacja ślubu to duże wydarzenie. Jest to zawsze bardzo intensywny czas dla nowożeńców. Para młoda musi podjąć szereg trudnych decyzji. To czas, w którym będziecie prowadzili rozmowy z licznymi firmami, analizować warunki współpracy z dostawcami, negocjować warunki umów. Po to, żeby oszczędzić sobie i tak sporej dawki stresu, który towarzysz przygotowaniom warto wcześniej dobrze się przygotować. Zachęcam do tego, żeby zastanowić się, jakie formalności będziecie musieli spełnić. Organizacja ślubu kościelnego również będzie wymagała od Was przygotowania niezbędnych dokumentów.

 

jakie-dokumenty-do-slubu-koscielnego

fot.pexels.com

 

Zawsze sugeruje parze młodej żeby formalności związane ze ślubem kościelnym zacząć od kursu przed małżeńskiego. Jeżeli poświęcicie odrobinę więcej czasu może okazać się, że nie będzie to kurs anty-małżeński 😊 Warto z wyprzedzeniem czasowym pomyśleć o kursie, ponieważ różne parafie, różnie organizują nauki przed małżeńskie. Pamiętam, że jak przygotowywaliśmy się do ślubu z żoną to wybór kursu przed małżeńskiego nie był taki prosty, ponieważ w większości parafii zajęcia organizowane były w tygodniu, na dodatek trwały kilka miesięcy a my przez nasze zawodowe obowiązki nie dalibyśmy rady uczestniczyć w każdych zajęciach. Rozwiązaniem był kurs, organizowany w soboty i to w dodatku tylko cztery spotkania. Zajęcia trwały dłużej, ale mogliśmy ukończyć taki kurs dużo szybciej. Jeżeli potrzebujecie namiar możecie do mnie śmiało pisać. Chętnie pomogę. Dobrze to teraz przejdę do kwestii formalnych. Decydując się na ślub kościelny będą potrzebne następujące dokumenty:  dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego - zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Pamiętajcie o tym, że taki dokument otrzymacie w dowolnie wybranym Urzędzie. Metryka chrztu z informacją o bierzmowaniu – w tym przypadku niestety lub stety będziecie musieli złożyć wizytę w parafii, której przyjmowaliście sakrament chrztu świętego. Ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii.

 

jakie-dokumenty-do-slubu-koscielnego

fot.pexels.com

 

Jeżeli jedno w Was pochodzi z i innego miasta, innej parafii niestety dodatkowo potrzebna będzie zgoda księdza biskupa na ślub poza parafią. Czy taki dokument jest płatny. Nie znam oficjalnego stanowiska kurii, ale w moim przypadku ksiądz poprosił, co łaska 50 zł (dosłownie i w przenośni) Może być też tak, że będziecie chcieli zorganizować ślub poza Waszą parafią. W takiej sytuacji potrzebna będzie zgoda proboszcza pani lub pana młodego. Będzie to wymagało złożenia wizyty w parafii, na terenie, której mieszkacie. Jeżeli wymarzyliście sobie, żeby sakramentu udzielił ksiądz spoza parafii, dodatkowa będzie potrzeba zgoda proboszcza docelowej parafii.

 

ile-kosztuje-slub-koscielny

fot.pexels.com

 

Zapowiedzi. Jeżeli ktoś posiada informację, dla których tych dwoje nie powinno się pobrać powinien powiedzieć to teraz lub zamilczeć na wieki. Znacie ten tekst z filmów? Brzmi znajomo? Tak na poważnie zapowiedzi temu właśnie służą. Zapowiedzi muszą trwać, co najmniej dwie niedziele. Proszę nie pytajcie mnie jak to się ma do RODO.  Jak już przebrnęliście przez cała machinę biurokratyczną i na Waszych twarzach maluj się uśmiech, towarzyszy Wam radości i odczucie ulgi, że to już koniec to niestety zmartwię Was. Nie to jeszcze nie koniec. Pozostała spowiedź przed ślubem… Tak, tak moi drodzy musicie się ładnie wyspowiadać. Ładnie, czyli … wedle uznania. Uważam, że spowiedź to bardzo intymne przeżycie i twierdzę, że to Wasza sprawa, z czego się spowiadacie. Pocieszające jest to, że dobrnęliśmy do końca formalności. Mam nadzieje, że w Waszym przypadku obejdzie się bez dodatkowych utrudnień i komplikacji.

 

18 grudnia 2018
z-czego-sie-spowiadac-przed-slubem

Formalności przed ślubem kościelnym

        Fotografia Ślubna Wrocław; Fotograf  Wrocław